موسیقی ,چهارمحال ,قشقایی ,ترکی ,عاشیقی ,بختیاری ,موسیقی عاشیقی ,موسیقی ترکان ,ترکان چهارمحال ,ملودی منسوب ,مقامات موسیقی ,موسیقی ترکان چهارمحا

موسیقی ترکان چهارمحال در واقع همانند موسیقی قشقایی از سه رپرتوار تشکیل یافته که این سه عبارتند از:

1)موسیقی عاشیقی

2)موسیقی چوپانان و ساربانان

3)موسیقی میرشکال ها(سازنده ها)

موسیقی عاشیقی چهارمحال را می توان از بین رفته نامید چرا که پس از انقراض عاشیق های چهارمحال و عدم حضور عاشیقی های قشقایی دیگر اجرا نمی شود،اگرچه اشعاری که اجرا می شده اند هنوز در سینه پاک مردمان این بوم باقی است.

موسیقی چوپانان و ساربانان چهارمحال نیز تا حد زیادی شبیه موسیقی دارغا های قشقایی است(از لحاظ مقامات موسیقیایی)و توسط نی هفت بند و نی شوتک(معادل نی شیت لری و دودوگ قشقایی)اجرا می شود.

موسیقی میرشکال ها را می توان اصلی ترین رپرتوار موسیقی ترکان چهارمحال نامید،میرشکال ها های ترک چهارمحال ضمن پیوند دادن بعضی مقامات قشقایی با مقامات بختیاری و ابداعات خویش توانسته اند موسیقی بدیع و نویی را خلق کنند؛همچنین آنها از مقامات موسیقی عاشیقی و ساربانی نیز ملودی هایی وام گرفته اند ولی نقطه ی اوج کار آنها آفرینش سازی نو بوده است آنها با تغییرات خاصی که بر روی کرنای بختیاری انجام داده اند این ساز سرکش مناطق بختیاری را به سازی سازگار با نغمات ترکی تبدیل نموده و آن را ترکی خوان نامیده اند.

از دیگر تفاوت های میرشکال ها با توشمال های بختیاری ساز سرنا است،سرنا در موسیقی بختیاری اکثرا موسیقی غم و عزا است در حالیکه در موسیقی چهارمحال ساز طرب و جشن ها نیز به شمار می رود. از لحاظ ساختمانی سرنای چهارمحال همانند سرنای دزفول و بختیاری است.

وجود مقام موسیقیایی نوروزنامه شاید نشان دهنده ی آن باشد که میرشکال های ترک چهارمحال در میان مقام های خود یادگارانی از نقاره خانه ی سلطنتی اصفهان داشته باشند.

از جمله مقامات موسیقی ترکی چهارمحال می توان به مقامات زیر اشاره نمود:

1)جیران جیران:مشترک با ایل قشقایی

2)ترکی قشقایی:ملودی منسوب به ایل قشقایی

3)ترکی چهرازی:ملودی منسوب به طایفه چهرازی از ایل قشقایی ساکن در خوزستان

4)ترکی سیامون:منسوب به منطقه سیامون

5)ترکی بیدگون:منسوب به منطقی بیدگون

6)کوراوغلی:برگرفته از موسیقی عاشیقی

7)عاشق غریب:برگرفته از موسیقی عاشیقی

8)وردار سرنا:پیش درآمد

9)چپی:موسیقی عزا

10)نوروزنامه:آهنگ سال تحویل

11)کرم:برگرفته از منظومه عاشیقی اصلی و کرم

12)لای لای

13)گرایلی :مشترک میان تمام ترک های ایران

14)سحر نازی:مانند سحر آوازی قشقایی

15)زنگ شتر(دوه زنگی)

منبع اصلی مطلب : گینش
برچسب ها : موسیقی ,چهارمحال ,قشقایی ,ترکی ,عاشیقی ,بختیاری ,موسیقی عاشیقی ,موسیقی ترکان ,ترکان چهارمحال ,ملودی منسوب ,مقامات موسیقی ,موسیقی ترکان چهارمحا
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : موسیقی ترکان چهارمحال